Apple WWDC 2021 වෙතින් නව හදුන්වා දීම් රැසක්….

Apple හි ලෝක ව්‍යාප්ත සංවර්ධකයින්ගේ සමුළුව (WWDC) නොබොදිනකින් ආරම්භ වීමට නියමිත බව වාර්තා වේ. Cupertino සමාගම විසින් 2021 ජුනි 7 සිට ජුනි 11 දක්වා අන්තර්ජාලය ඔස්සේ සත්කාරකත්වය සපයනු ඇති අතර, ප්‍රධාන දේශනය පළමු දින පෙ.ව. 10 ට (ප.ව. 1 PT ට) ආරම්භ වන බව සදහන් කරයි.

එහි දී iOS, iPad OS, macOS, watchOS, සහ tvOS හි නව සංස්කරණ , මෘදුකාංග නිවේදන ඇතුළු ඇපල් සතුව ඇති නව උපාංග කිහිපයක් එළිදැක්වීම සිදු වනු ඇති බව අපේක්ෂා කෙරේ.

WWDC 2021 වෙතින් අපේක්ෂා කළ හැකි දේ…

iOS 15

නව iPhone මෘදුකාංගය අනිවාර්යයෙන්ම WWDC 2021 හි පවතීන බව අපෙක්ෂා කල හැකි ය. සාමාන්‍යයෙන් ඇපල් සමාගම එහි අංක එකේ නිෂ්පාදනයන් සඳහා iOS හි නවතම අනුවාදය එළිදක්වන අතර මේ වසරේ එහි වෙනසක් සිදු නොවනු ඇති බව සදහන් කරයි.

Bloomberg හි මාර්ක් ගුර්මන් විසින් වාර්තා කරන්නේ iOS 15 ජංගම මෘදුකාංගයට විශාල පුනර්ජීවනයක් ගෙන ඒමට සූදානම් බවයි. ගුර්මන්ට අනුව, නවීකරණය කරන ලද මෘදුකාංගයට පරිශීලකයින්ට Notifications හැසිරවීමට නව ක්‍රම, යාවත්කාලීන කළ Lock Screen එකක් සහ ප්‍රධාන උපාංග සඳහා අමතර Privacy ආරක්ෂණ ක්‍රමවේදයන් ඇතුළත් විය හැකි බව සදහන් කරයි.

iPhone භාවිතා කරන්නන්ට රිය පැදවීම, වැඩ කිරීම හෝ නිදාගැනීම යන කරුණු මත පදනම්ව එය Notification මගින් පහසුවෙන් හැසිරවීමට ද එම ක්‍රියාකාරකම් කාණ්ඩ වශයෙන් නිර්මාණය කිරීමට සහ ඔවුන්ගේ තත්වය මත ස්වයංක්‍රීය පිළිතුරු සැකසීමට ද පරිශීලකයින්ට හැකි විය යුතුය. එමෙන්ම Apple විසින් සමාජ ජාලයක් මෙන් ක්‍රියා කිරීමට iMessage යාවත්කාලීන කරනු ඇති බව සදහන් වේ.

මීට අමතරව, ඇපල් මෑතකදී iOS 15 හි හඳුන්වා දිය යුතු නව ප්‍රවේශ්‍යතා විශේෂාංග කිහිපයක් මෙහිදී සදහන් කරයි. සුපුරුදු පරිදි, මෙම සමුළුවේදී Apple විසින් iOS 15 නිකුත් කරනු ඇතැයි අපේක්ෂා නොකරන නමුත් නව iOS මෘදුකාංගයේ public beta පාරිභෝගිකයින් සඳහා සැප්තැම්බර් මස වන විට සජීවීව නිකුත් කරන බව සදහන් කරයි.එමෙන්ම සමුළුවෙන් පසුව සංවර්ධකයින්ට පරීක්ෂණ සඳහා ප්‍රවේශය ද ලැබෙනු ඇත.

iPad OS 15

IOS මෙන්ම, Apple ටැබ්ලට් මෙහෙයුම් පද්ධතියද නව වෙනස්කම් ලබා ගනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. ඉහත සඳහන් කළ Bloomberg හි වාර්තාවෙන් ඇඟවෙන්නේ iPad Home තිරයෙහි “වඩාත්ම වැදගත් යාවත්කාලීන කිරීම” අපට දැක ගත හැකි බවයි. iPhone වල මෙන් Widgets Home තිරයේ ඕනෑම තැනක තැබීමට Apple සැලසුම් කරනු ඇත. එහිදී සම්පූර්ණ App පැනලයක් widgets සමඟ ප්‍රතිස්ථාපනය කළ හැකිය.

සමහර තැන් වල බොහෝ iPad Pro භාවිතා කරන්නන් නව M1 iPad Pro හි ගැටලු මෙම iPad OS 15 මගින් විසදෙනු ඇතැයි බලාපොරොත්තු තබාගෙන සිටියි. මේ වන විට නව iPad Pro 16GB RAM වලින් ඉහළට පැමිණ තිබියදීත් ටැබ්ලටයේ ඇති වර්තමාන iPad OS මෘදුකාංගය සියලුම තෙවන පාර්ශවීය යෙදුම් උපරිම 5GB RAM දක්වා සීමා කරයි. බහුමාධ්‍ය යෙදුම් භාවිතා කරන නිර්මාණකරුවන් බලාපොරොත්තු වන්නේ ඇපල් විසින් WWDC හිදී එම සීමාවන් පිළිබඳ අවධානය යොමු කරනු ඇති බවයි.

macOS 12

නව macOS පිළිබඳ තොරතුරු ඉතා අල්පය. නමුත් Bloomberg අනුව, ඇපල් සිය පරිගණක මෘදුකාංගයට සුළු යාවත්කාලීන කිරීමක් සැලසුම් කරනු ඇති බව සදහන් කරයි. එය Big Sur සමඟ හඳුන්වා දුන් විශාල ප්‍රතිනිර්මාණයට සාපේක්ෂව. iOS, iPad OS, tvOS, WatchOS, සහ MacOS වැනි දෑ හැකි තරම් සමාන ආකාරයකින් බැලීමට හා ක්‍රියාත්මක කිරීමට අවශ්‍ය බව පසුගිය වසරේදී ඇපල් සමාගම පැහැදිලිවම කියා සිටි. එම අරමුණු ඉටු කරන තවත් macOS විශේෂාංගය අපට දැක ගත හැකිය.

නව MacOS නාමය සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, ඇපල් සමාගම පසුගිය වසර කිහිපය තුළ කැලිෆෝනියාවේ බිම් සලකුණු සඳහා මෘදුකාංගය කැප කර ඇති අතර එම නිසා සම්ප්‍රදාය මෙම වසරේදී ද පවතිනු ඇත.

iOS 15 සහ iPad OS 15 මෙන්, MacOS 12 ප්‍රදර්ශනයෙන් පසු Developer beta ස්වරූපයෙන් නිකුත් වේ

WatchOS 8 සහ tvOS 15

නව WatchOS සහ tvOS අනුවාදයන් පිළිබඳ විශාල තොරතුරු හෝ කටකතා නොමැත. කෙසේ වෙතත්, පසුගිය වසර කිහිපය තුළ සමහර නව විශේෂාංග කතාබහට ලක්ව ඇති අතර ඒවා WWDC 2021 හි ක්‍රියාත්මක වනු ඇති බව පෙනි යයි.

Apple Watch හි කටකතා පැතිරුණු මිනිස් සිරුරේ රුධිර ග්ලූකෝස් අධීක්ෂණය හැකියාව Apple Watch හි දක්නට ලැබීම සතුටුදායක කරුණකි. ඒ අනුව නව ස්මාර්ට් ඔරලෝසු මෘදුකාංගය තුළින් ඇපල් සිය නව Assistive Touch Accessibility විශේෂාංගය හඳුන්වා දෙනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. ඒ අනුව WatchOS 8 සමඟ Apple Watch වෙතින් තවත් නව සෞඛ්‍ය අංග කිහිපයක් දැක ගැනීමට බොහෝ දෙනා බලාපොරොත්තුවෙන් සිටි.

tvOS 15 සම්බන්ධයෙන් ගත් කල, එතරම් නිල වශයෙන් සනාථ නොවුන වාර්තාවන් තුළින් කියැවෙන්නේ මෘදුකාංගය නිර්මාණයෙදී එයට අවශ්‍ය නැවුම්බවක් ගෙන ඒමට හැකි බවයි. මෙහිදී TvOS වර්තමාන මුහුණත වෙනුවට නව අතුරු මුහුණතක් ලැබෙනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. තවද, වැඩි දියුණු කරන ලද Parents Control පහසුකම සමග දරුවන් සඳහා නව මාදිලියක් හඳුන්වා දීමට ද ඇපල් සමාගමට සූදානම් බව ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි.

දෘඩාංග

අප කලින් සඳහන් කළ පරිදි, නව උපාංග WWDC හි බොහෝ දුරට අඩුය. කෙසේවෙතත්, පසුගිය වසරේදී ඇපල් සමාගම සිය M1 silicon පිලිබදව නිවේදනය කර තිබේ. ඊට වසරකට පෙර එය Mac Pro සහ Pro Display XDR හඳුන්වා දුන් බව සදහන් කරයි.

ජුනි 7 වන දින ප්‍රධාන දේශනයේදී ඇපල් විසින් නව MacBook Pro සහ Mac Mini හඳුන්වා දිය හැකි බවට කටකතා පැතිර තිබේ. මෙම ඉඟි දෙක පිළිබඳ තොරතුරු ලබාදෙන්නේ Jon Prosser විසිනි. එසේ වුවද, මෙහිදී නව Mac Mini Apple සමාගම විසින්ම නවීකරණය කරන ලද M1X ප්‍රොසෙසරයක් සහ ප්‍රතිනිර්මාණය කරන ලද බාහිර පෙනුමක් ලැබෙනු ඇති බව ඔහු පුරෝකථනය කරයි.

මේ අතර, MacBook Pro කටකතාවට Bloomberg ද සහාය විය. ගිම්හානයෙදී ලැප්ටොප් පරිගණකය දියත් කළ හැකි බව ප්‍රකාශනයන් වාර්තා කර ඇති අතර එය ඇපල් සමාගමට ප්‍රදර්ශනය කිරීමට සුදුසුම ස්ථානය WWDC සමුළුව බවද සඳහන් කර ඇත. පරිගණක යන්ත්‍රයේ ප්‍රොසෙසරය වත්මන් M1 චිපය අභිබවා යනු ඇතැයි අපේක්ෂා කෙරේ. අඟල් 14 සහ අඟල් 16 ක තිර ප්‍රමාණයන්ගෙන් එය ප්‍රතිනිර්මාණය කරන ලද චැසිය, චුම්බක MagSafe චාජරය සහ බාහිර ධාවක මෙන්ම උපාංග සම්බන්ධ කිරීම සඳහා තවත් වරායන් සහිතව දියත් කරන බව පැවසේ.

අපි මේ වන විට Apple හි තෙවන පරම්පරාවේ AirPods දැක නැත, එබැවින් සැබෑ රැහැන් රහිත නව AirPods සඳහාද නැවුම් බලාපොරොත්තුවක් තබාගත හැකි බව වැඩිදුරටත් සඳහන් කරයි.

Recommended For You

About the Author: Jayani