නව iOS15 ඔබගේ iPhone එකට නිකුත් කරන දිනය…

පසුගිය සදුදා (ජූනි 7) පැවති ඇපල් සමාගමේ වාර්ෂික WWDC 2021 උත්සවයේ ප්‍රධාන දේශනය අතරතුරදී iOS 15 ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී . ඒ අනුව 2021 සඳහා නව iPhone මෘදුකාංග යාවත්කාලීනය ලෙස iOS 15 හඳුන්වා තිබේ.

නව iPhone 13 මාදිලි සමඟ සැසදීමේ දී එය සරත් සෘතුවේ දී (බොහෝ විට 2021 සැප්තැම්බර් මස) මහජනතාවට නිකුත් විය හැකි බව සදහන් කරයි. ඊට පෙර ඔබට iOS 15 අත්හදා බැලීමට අවශ්‍ය නම්, ඔබ ඇපල් හි බීටා මෘදුකාංග වැඩසටහනට ලියාපදිංචි විය යුතුය. පළමු මහජන බීටා ජූලි මාසයේදී නිකුත් කෙරේ. එමඟින් ඔබට නිම නොකළ මෘදුකාංගය වෙත පිවිසීමට Apple සමාගම විසින් අවස්ථාව ලබා දේ. නමුත් මෙය අවදානම් සහිතයි. ඊට හේතුව එමගින් බීටා ස්ථාපනයෙන් පසු නව මුහුණුවරයත් සමග එහි දෝෂ රාශියකටද මුහුණ දීමට වැඩි ඉඩකඩක් පැවතීමයි. එබැවින් ඔබ ඔබේ ප්‍රධාන දුරකථනයේ බීටා ස්ථාපනය නොකළ යුතු බව මතක තබා ගන්න.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

IOS 15 ස්ථාපනය කළ හැකි සියලුම උපාංග මෙන්න:

 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (2016)
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone SE (2020)
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPod Touch (2019)
 • iPhone 13 හි සියලුම මාදිලි (නිල නොවන ලෙස – ඇපල් විසින් මේවා තවමත් පවතින බව ප්‍රකාශ කර නැත)

මෙවර iOS 15 තුලින් නවීකරණයන් ‍රැසක් සහ නව අංගයන් කිහිපයක් හදුන්වා දී තිබේ.

FaceTime

Apple හි වීඩියෝ ඇමතුම් සේවාව වන FaceTime හි බොහෝ වෙනස්කම් සිදුවෙමින් පවතී. Apple විසින් FaceTime වෙත Spatial Audio පහසුකම මුසුකර තිබේ. එහි දී වීඩියෝ ඇමතුමෙහි රැදී සිටින එක් එක් සහභාගිකරුවන්ගේ හඩ සජීව්ව අසෙන පරිදි එය සකසා ඇත. පරිශිලකයාගේ කටහඩ පමනක් පැහැදිලිව ඇසෙන පරිදි ද අනෙකුත් ශබ්දයන් ඉවත්වන පරිදී ද ශ්‍රව්‍ය පැහැදිලි බව වැඩි දියුණු කිරීමට සහ ශබ්දය හඳුනා ගැනීමට සහ ඉවත් කිරීමට machine learning තාක්ෂණය ද එහි දී භාවිතා කර තිබේ. තවද මෙහි දී පසුබිම් ශබ්දය හිතාමතාම ඇතුළත් කිරීමට ඔබට අවස්ථාව ඇති බව ද සදහන් කළ යුතු ය.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

එසේම ඔබට නව අතුරු මුහුණත් විකල්ප කිහිපයක්ද ලැබේ. එහි දී ඔබට ලබා දී ඇති Portrait මාදිලිය තෝරා ගත හැකි අතර එමඟින් වීඩියෝ ඇමතුම් සේවාව භාවිත කරනු ලබන පරිශිලකයාගේ පසුබිම බොඳ කරන විෂය කෙරෙහි අවධානය යොමු කරයි.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

රාජකාරි රැස්වීම් සඳහා වීඩියෝ ඇමතුම් මත අද ලෝකය වැඩි වැඩියෙන් රඳා පැවතීම ගැන Apple සමාගම විසින් iPhone භාවිතා කරන්නන්ට මෙසේ ප්‍රතිචාර දක්වා ඇත. මෙම යාවත්කාලිනය ඔස්සේ FaceTime ‘රැස්වීම්’ ඊමේල්, iMessege සහ වෙනත් දේ හරහා බෙදා ගත හැකි වන අයුරින් මෙය සකසා තිබේ.

මෙහිදී කුතුහලය දනවන කරුණ වනුයේ ඇන්ඩ්‍රොයිඩ් සහ වින්ඩෝස් භාවිතා කරන්නන්ට Link එකක් හරහා FaceTime නව වෙබ් අඩවිය ඔස්සේ රැස්වීම්වලට සම්බන්ධ වීමට අවස්ථාව ලබා දීමයි.

SharePlay

SharePlay යනු FaceTime සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති එයටම ආවේණික වූ නව අංගයකි. picture-in-picture තාක්ෂණය භාවිතා කරමින් FaceTime කතාබස් වලින් ඉවත් වෙමින්, වෙනත් යෙදුමක් සක්‍රිය කිරීමට සහ ඇමතුම මත සිටින සෑම දෙනාටම එම යෙදුම භාවිතා වන ආකාරය නැරබීමට හැකිවන පරිදි එය නිර්මාණය කර ඇත.

වඩාත්ම පැහැදිලි යෙදුම වන්නේ Music යෙදුමයි. මෙම සංගීත යෙදුම ඔබ වීඩියෝ ඇමතුමෙන් ඉවත් නොවී, ගීතයක් තෝරාගෙන, එම ගීතය ඇමතුමෙහි රැදී සිටින සෑම කෙනෙකුටම ශ්‍රවණය කිරීම සඳහා භාවිතා කල හැකිය.මෙහිදී ඔබට හවුලේ ශ්‍රවණය කිරීමට ලැයිස්තුවක් නිර්මාණය කළ හැකි අතර සෑම දෙනාටම එහි ප්‍රවෙශයන් ලබා දිය හැකි බව සදහන් කළ යුතු ය.

Image credit: Apple

මෙය Video යෙදුම සඳහාද ක්‍රියා කරයි. Apple සමාගම පැවසුවේ HBO Max ,Disney+, Hulu, Twitch සහ TikTok යන සියල්ලම SharePlay ඔස්සේ සැමටම එක්ව නැරබිය හැකි බවයි. තවද ඔබ නරඹන වීඩියෝව විශාල තිරයක් සඳහා ඔබේ AppleTV වෙත යොමුකල හැකි අතර මෙම SharePlay මගින් දෝශ නිරාකරණයට තිරය බෙදාගැනීම සඳහා මෙන්ම ජංගම ක්‍රීඩාවන් සදහා තිරය බෙදාගැනීමටද භාවිතා කළ හැකිය.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

කුතුහලය දනවන කරුණ නම් SharePlay API එකක් තිබීමයි. එයින් තෙවන පාර්ශවීය යෙදුම් සංවර්ධකයින් ඉදිරිපත් කරන්නේ කුමක් දැයි බැලීමට හැකි වනු ඇත.

Focus

මෙය ඔබගේ ජීවිතයේ කොටස් කිහිපයක් පාදක කරගනිමින් නිර්මාණය කර ඇති අංගයකි. ඔබගේ Home තිරය මත ඔබේ ක්‍රියාකරකම්, Notifications සැකසීම්,බොහෝ සෙයින් භාවිතා වන යෙදුම් පාදක කරගනිමින් ඔබගේ වැඩ ජීවිතයට ගැලපෙන පරිදි විජට් සැකසීම මෙහිදී සිදු වෙයි. ඔබ නිදා සිටින විට හෝ ඔබේ විනෝදාත්මක කාලයන් සඳහා අවශ්‍ය අයුරින් විජට් නිර්මාණය කළ හැකිය. උදාහරණයක් වශයෙන් එය රිය පැදවීමේදී බාධා නොකරන්න (Do Not Disturb While Driving) යන්න අදහස් වෙයි.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

Photos

ඇපල් සමාගම විසින් ස්පොට්ලයිට් හට ස්මාර්ට් ඡායාරූප සෙවීම් සිදු කිරීමටත්, ඔබේ රූප ගැලරියේ අන්තර්ගතය පරිලෝකනය කිරීමට කෘතිම බුද්ධි තාක්‍ෂණය යොදා ගැනීමටත්, තත්පර කිහිපයකින් ඔබට අවශ්‍ය ඕනෑම ඡායාරූපයක් සොයා ගැනීමටත් හැකි බව මෙහි දී සදහන් කරයි.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

මෙය Live Text නමින් විශේෂාංගයකට සම්බන්ධ වේ. ඔබ ඡායාරූපයක් දෙස බැලුවහොත්, යන්ත්‍රයන් හරහා, සජීවීව හෝ ඔබේ photo library හරහා පහළ දකුණේ බොත්තමක් දිස්වනු ඇත, ඔබට Live Text සක්‍රිය කිරීමට ඉඩ දෙයි. මෙය ඡායාරූප සෙවීමේදි ඡායාරූපයන් තුල ඇති අකුරු ඉස්මතු කිරීම මඟින් ඔබට එය තෝරා ගැනීමට, පිටපත් කිරීමට හෝ අන්තර් ක්‍රියා කිරීමට ඉඩ සලසන අතර එහිදි දුරකථන අංකයක් සදහන්ව ඇති නම්,එම ඡායාරූපයෙහි ඇති දුරකථන අංකය click කර එය ඇමතීමටද හැකියාව පවතින බව සදහන් කරයි.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

Live Text දියත් කිරීමේදී භාෂා හතක් පමණක් හදුනා ගැනීමට හැකිවන අයුරින් සකසා ඇත.

කෙසේ වෙතත්, පුළුල් වූ බුද්ධිය ඡායාරූපවල අකුරු පෙළට පමණක් සීමා නොවේ. මෙය non-textual Visual හෙවත් මිනිස් අත් තුළින් ලියන අකුරු පෙළ හදුනා ගැනිමටද හැකියාවක් ඇත. එමගින් බිම් සලකුණක අනන්‍යතාවය තහවුරු කරගනීමට හැකියාව පවතී.

ඇත්ත වශයෙන්ම මේ කිසිවක් තාක්‍ෂණ කර්මාන්තයට අලුත් දෙයක් නොවන අතර ගූගල් ෆොටෝස් අතීතයේ දී මෙවැනි ගණනය කිරීම්වල දක්ෂ බව ඔප්පු කර තිබේ. නමුත් එය iOS සඳහා ඉදිරි පියවරකි.

Wallet

iOS 15 විසින් අයිෆෝන් හිමිකරුවන්ට ස්මාර්ට් ලොක් වෙත ප්‍රවේශ වීමට ඇපල් wallet භාවිතා කළ හැකි බව සදහන් කරයි. මෙහිදී ඇපල් wallet හෝටල් කාමර සහ ඔබේ මෝටර් රථයට ප්‍රවේශ වීම සඳහා ඔබේ ඩිජිටල් යතුර ලෙස ක්‍රියා කරනු ඇත.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

Weather

කාලගුණයට නව සැලසුමක්, ආකර්ෂණීය නව සජීවිකරණ සහ නව දේශගුණික සිතියමක් මෙමගින් ලැබේ . එසේම හිරු නගින සහ බසින වේලවන් මෙන්ම සුලගේ වේගය දර්ශනය වන වේග මාපකයක්ද අන්තර්ගත වේ

Image credit: Apple

Maps

සිතියම් ගැන කතා කරන විට, ඇපල් හි සිතියම් යෙදුම අතිශයින්ම සිත් ඇදගන්නා සුළුය. හැරවුම් මංතීරු, බස්, කුලී රථ සහ බයිසිකල් මංතීරු සහ පදික මාර්‍ග වැනි දෑ මෙන්ම නගරවල අමතර මාර්ග තොරතුරුද මෙහි අන්තර්ගතයි. ආකර්ශනීය රාත්‍රී කාල දර්ශනයක් ද මෙහි තිබේ.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

සංක්‍රමණයකදී දිශාවන් සොයාගැනීම සඳහා මෙය වඩාත් ප්‍රයෝජනවත් වනු ඇති අතර ඔබට යම් දැනුම් දීමක් මගින් බැස යා යුතු වේලාව සහ AR තාක්ශනය ඔස්සේ ඔබව ස්ථානයකින් තවත් යායුතු ස්ථානයකට ඔබව යොමු කරයි.

AirPods විශේෂාංග

iOS 15 AirPods හිමිකරුවන් සඳහා තවත් විශේෂාංග කිහිපයක් ගෙන එයි. එනම් Find My යෙදුමේ වැඩිදියුණු කළ ක්‍රියාකාරිත්වය මගින් පරිශීලකයාගේ AirPods ඇති ස්ථානය අනතුරු ඇඟවීම පනිවිඩයක් ඔස්සේ ඔබට දැනගැනීමට ලබෙනු ඇත.

Image credit: Apple
Image credit: Apple

Safari

Safari වෙබ් බ්‍රෞසරය මගින් පරිශිලකයට ටැබ් එකකින් තවත් ටැබ් පිටුවකට ඉක්මනින් මාරු වීමට හැකියාව ඇති අතර ටැබ් පිටු කාන්ඩ වශයෙන්ද බාවිත කල හැකිය.

Image credit: Apple

IOS 15 ස්ථාපනය කරන්නේ කෙසේද?

මෙහිදී Settings යෙදුම විවෘත කර General > Software Update වෙත ගොස් යාවත්කාලීනයක් තිබේදැයි බලා සිටින්න. එය ස්ථාපනය කිරීම සඳහා තිරයේ ඇති උපදෙස් අනුගමනය කරන්න.

ඊට පෙර ඔබට iOS 15 ස්ථාපනය කිරීමට අවශ්‍ය නම්, ඔබට බීටා ස්ථාපනය කළ යුතුය. මෙය අර්ථ දැක්වීම අනුව නිම නොකළ, පූර්ව මුදාහැරීමේ මෘදුකාංගයකි, එබැවින් එය ඔබගේ ප්‍රාථමික උපාංගයේ ස්ථාපනය නොකරන්න. එය දෝෂ සහිත විය හැකිය.

 • Apple බීටා පිටුවේ ඔබගේ Apple ID සමග ලියාපදිංචි වන්න.
 • බීටා මෘදුකාංග වැඩසටහනට පිවිසෙන්න.
 • ඔබගේ iOS උපාංගය ලියාපදිංචි කරන්න ක්ලික් කරන්න.
 • ඔබගේ iOS උපාංගයේ beta.apple.com/profile වෙත යන්න .
 • Configuration පැතිකඩ බාගත කර ස්ථාපනය කරන්න.
 • එමඟින් බීටා අනුවාදය Settings > General > Software Update යටතේ සැකසීම් වලින් ලබා ගත හැකිය.

Recommended For You

About the Author: Jayani