අගෝස්තු 01 වැනිදා සිට රට පුරා අහඹු PCR පරී­ක්ෂණ

කොවිඩ් – 19 රෝගීන් සමා­ජ­ග­තව සිටින්නේ දැයි හඳුනාගැනීම සඳහා රට පුරා සෑම වෛද්‍ය නිල­ධාරී කොට්ඨා­ස­යක්ම ඉලක්ක කරගනි­මින් අහඹු ලෙස සාම්පල් ගෙන පී.සී.ආර්. පරී­ක්ෂාව කිරීමේ නව විධි­මත් ක්‍රම­වේ­දය අගෝස්තු 01 වැනිදා සිට ක්‍රියා­වට නැංවී­මට වසං­ගත රෝග විද්‍යා අංශය තීර­ණය කරයි.

මේ ක්‍රම­වේ­දය මඟින් රට පුර සියලු වෛද්‍ය නිල­ධාරී කොට්ඨාස ආව­ර­ණය වන බවත්, ප්‍රදේ­ශයේ ජන­ග­හ­න­යට අනු­පා­ති­කව සාම්පල් ගෙන පරීක්ෂා කිරීම සිදු­ ක­රන බවත් වසං­ගත රෝග විද්‍යා අංශයේ ප්‍රධානී වෛද්‍ය සුදත් සම­ර­වීර මහතා පැවැ­සු­වේය.

නව ක්‍රම­වේ­දය යටතේ එක් මස­කට පීසීආර් පරී­ක්ෂණ 37,000ක් සිදු කිරී­මට අපේක්ෂා කරන බවත්, මෙම­ඟින් රටේ ඕනෑම තැනක කොරෝනා රෝගි­යකු සිටි­ය­ හොත් සාර්ථ­කව හඳුනාගත හැකි බවත් ඒ මහතා ප්‍රකාශ කළේය.

කොළඹ දිස්ත්‍රි­ක්කයේ කොළඹ මහා නගර සභාව, ගම්පහ වැනි ප්‍රදේ­ශ­යන්හි ජන­තාව සහ වෙනත් ආය­තන වැඩි­පුර තිබෙන නිසා එම ප්‍රදේ­ශ­යන්හි වැඩි­පුර පීසීආර් පරී­ක්ෂණ සිදු­ කි­රී­මට අපේක්ෂා කරන බවද හෙතෙම පැවැ­සීය.

රට පුරා සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිල­ධාරී කොට්ඨාස 334ක් ඇති බවත් එක් එක් දිස්ත්‍රි­ක්ක­යන්ට අයත් සෞඛ්‍ය වෛද්‍ය නිල­ධාරී කොට්ඨාස පද­නම් කර ගනි­මින් දිස්ත්‍රික් මට්ට­මින් මේ විධි­මත් ක්‍රම­වේ­දය සම්බ­න්ධ­යෙන් සැල­සුම් සකස් කර ලබා­දීම සිදු කළ යුතු බවත් ඔහු පැවැ­සු­වේය.

කොවිඩ් – 19 ව්‍යාප්ත විය හැකි බවට සැක සහිත ස්ථාන­යක් වාර්තා වුව­හොත් දැන­ටත් අහඹු ලෙස පීසීආර් පරී­ක්ෂණ සිදු­ කි­රී­මට සාම්පල් ලබාගැනීම සිදු කරන බවත්, එම ක්‍රම­වේ­දය විධි­මත් හා පුළුල් කිරීම නව වැඩ­පි­ළි­වෙළ මඟින් සිදු කරන බවත් ඒ මහතා කීය.

Recommended For You

About the Author: Editor