කුරු­ණෑ­ගල පුරපති අධි­ක­ර­ණ­යට ඉදි­රි­පත් කර­න්නැයි රිට් පෙත්ස­මක්

දෙවන බුව­නෙ­ක­බාහු රාජ සභා මණ්ඩ­පය කඩා දැමුවා යැයි කියන සිද්ධිය සම්බ­න්ධ­යෙන් කුරු­ණෑ­ගල නග­රා­ධි­පති තුෂාර සංජීව විතා­රණ මහතා අත්අ­ඩං­ගු­වට ගෙන මහේ­ස්ත්‍රාත් අධි­ක­ර­ණ­යට ඉදි­රි­පත් කරන ලෙස වැඩ බලන පොලි­ස්ප­ති­ව­ර­යාට සහ කුරු­ණෑ­ගල මූල­ස්ථාන පොලිස් ස්ථානා­ධි­ප­ති­ව­ර­යාට නියෝග කරන ලෙස ඉල්ලා අභි­යා­ච­නා­ධි­ක­ර­ණ­යට ඊයේ (28) රිට් පෙත්ස­මක් ගොනු කරන ලැබීය.

1940 අංක 09 දරන පුරා­විද්‍යා පනත යටතේ වන වර­දක් කිරීම සම්බ­න්ධ­යෙන් ඔහුට එරෙ­හිව පිය­වර ගන්නා ලෙස පෙත්ස­මෙන් ‍ඉල්ලා ඇත. කුරු­ණෑ­ගල හිටපු පාර්ලි­මේන්තු මන්ත්‍රී­ව­ර­යකු සහ අපේ ජන බල­වේ­ගයේ අපේ­ක්ෂ­ක­යකු වන නාමල් කරු­ණා­රත්න විසින් මෙම පෙත්සම ගොනු කර ඇත. වැඩ බලන පොලි­ස්පති සී.ඩී. වික්‍ර­ම­රත්න, කුරු­ණෑ­ගල මූල­ස්ථාන පොලි­සියේ ස්ථානා­ධි­පති ඒ.එම්.කපිල ‍අධිකාරි, පුරා­විද්‍යා අධ්‍යක්ෂ ජන­රාල් මහා­චාර්ය සෙන­රත් දිසා­නා­යක, කුරු­ණෑ­ගල නග­රා­ධි­පති තුෂාර සංජීව විතා­රණ, කුරු­ණෑ­ගල නගර සභාව සහ නීති­ප­ති­ව­රයා මෙහි වග­උ­ත්ත­ර­ක­රුවෝ වෙති.

ක්‍රි.ව. 1293 – 1302 අතර කාලයේ කුරු­ණෑ­ගල රාජ­ධා­නියේ රජ­කම් කළ II බුව­නෙ­ක­බාහු රජ­තුමා විසින් ඉදි කළ රාජ සභා මණ්ඩප ගොඩ­නැ­ගිල්ල කුරු­ණෑ­ගල නගර මධ්‍ය­යෙහි පිහිටා තිබූ බව පෙත්ස­මෙහි සඳ­හන් වේ.

පෞද්ග­ලික හෝට­ල­ය­කට එම ඉඩම බදු දී තිබූ අතර පුරා­විද්‍යා දෙපා­ර්ත­මේ­න්තුව විසින් සංර­ක්ෂ­ණය කළ යුතු පුරා­ව­ස්තු­වක් ලෙස එය හඳු­නා­ගෙන තිබූ බව ද පෙත්ස­ම්කරු කියයි. එය නැර­ඹීම සඳහා දෙස් විදෙස් සංචා­ර­ක­යන් පැමිණි බව ද සඳ­හන් වේ. ඉකුත් මැයි මස 23 දින උතු­රු­මැද පුරා­විද්‍යා දෙපා­ර්ත­මේ­න්තුවේ සහ­කාර අධ්‍ය­ක්ෂ­ව­රයා කුරු­ණෑ­ගල නග­රා­ධි­ප­ති­ව­ර­යාට ලිපි­යක් යව­මින් එම රාජ සභා මණ්ඩ­පයේ පුරා­වි­ද්‍යා­ත්මක වටි­නා­කම පිළි­බ­ඳව පැහැ­දිලි කර ඇත. එය ආරක්ෂා කළ යුතු පුරා­විද්‍යා ස්මාර­ක­යක් බවට ද එහි සඳ­හන් කර ඇත. මෙකී සිද්ධිය පිළි­බ­ඳව විම­ර්ශ­නය කිරී­මට අග­මැ­ති­ව­රයා විසින් පංච පුද්ගල විනි­සුරු මඬු­ල්ලක් පත් කළ අතර එහි අතුරු වාර්තා­වක් ජූලි මස 22 දින බාර දුන් බව ද පෙත්ස­ම්කරු පෙන්වා දෙයි. එම රාජ සභා මණ්ඩ­පය කඩා බිඳ දැමූ අයට එරෙ­හිව නීති­මය පිය­වර ගන්නා ලෙස එම කමිටු වාර්තාව මඟින් නිර්දේශ කර තිබෙන බවත් දැන­ග­න්නට තිබෙන බව ද පෙත්ස­ම්කරු සඳ­හන් කර සිටී. එහෙත් නග­රා­ධි­ප­ති­ව­රයා අත්අ­ඩං­ගු­වට ගෙන මහේ­ස්ත්‍රාත් අධි­ක­ර­ණ­යට ඉදි­රි­පත් කිරී­මට පිය­වර ගෙන නැතැයි පෙත්ස­මෙහි සඳ­හන් වේ. කෙසේ වුවද II බුව­නෙ­ක­බාහු රාජ සභා මණ්ඩ­පය විනාශ කර දැමූ නග­රා­ධි­ප­ති­ව­ර­යාට එරෙ­හිව නීති­මය පිය­වර නොගැ­නීම අසා­ධා­රණ, අත්ත­නෝ­ම­තික බව ද පෙත්ස­ම්කරු කියයි. දේශ­පා­ලන අව­ශ්‍ය­තා­ව­යන් මත එලෙස නීති­මය පිය­වර නොගැ­නීම මඟින් වැඩ බලන පොලි­ස්ප­ති­ව­රයා සහ කුරු­ණෑ­ගල මූල­ස්ථාන පොලිස් පරී­ක්ෂ­ක­ව­රයා විසින් ජන­තා­වගේ විශ්වා­සය ආරක්ෂා කර ගැනී­මට අපො­හො­සත්ව ඇතැයි පෙත්ස­මෙහි සඳ­හන් වේ.

නීතිඥ සුනිල් වට­ගල මඟින් මෙම පෙත්සම ගොනු කර ඇත.

Recommended For You

About the Author: Editor