19 වන “චීන පාලම” තරඟයේ සම්මාන ප්‍රදානෝත්සවය

2020 ජූලි 6 වන දින  විදේශ විද්‍යාල සිසුන් සඳහා 19 වන “චීන පාලම” චීන ප්‍රවීණතා තරගය කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ විද්‍යාල මන්දිරයේදී පැවැත්විණි.

19 වන “චීන පාලම” තරඟයට ශ්‍රී ලංකා අංශය අනුග්‍රහය දැක්වූයේ කොන්ෆියුසියස් ආයතනයේ මූලස්ථානය / Hanban සහ ශ්‍රී ලංකාවේ චීන තානාපති කාර්යාලය විසිනි. එය කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ කොන්ෆියුසියස් ආයතනය (CIUC) විසින් සංවිධානය කරන ලද අතර කොන්ෆියුසියස් ආයතනය  කැලණිය විශ්ව විද්‍යාලයේ (CIUK), සබරගමුව විශ්ව විද්‍යාලයේ (CCSU) කොන්ෆියුසියස් පන්ති කාමරය, කොළඹ වරාය නගරය සහ චීන ජාත්‍යන්තර ගුවන් විදුලියේ කොන්ෆියුසියස් පන්ති කාමරය (CCCRI).

වසංගතයේ බලපෑම හේතුවෙන්, මේ වසරේ 19 වන “චීන පාලම” තරඟයට තරඟකරුවන්ට තරඟ පවත්වන ස්ථානයට යාමට නොහැකි විය.  ජුනි 15 වන දින පිළිවෙලින් CIUC, CIUK සහ CCSU විසින් සංවිධානය කරන ලද පළමු වටයේ තරඟයෙන් ජයගත් තරඟකරුවන් වීඩියෝ පටිගත කර ශ්‍රී ලංකාවේ අවසන් තරඟයට එක්වී සංවිධායක වෙත ඉදිරිපත් කළහ.  ශ්‍රී ලංකාවේ පැවති අවසන් තරඟයට තරඟකරුවන් 30 දෙනෙකු ඇතුළත් විය.  තරඟය කොටස් දෙකකට බෙදා තිබුණි. ඒ, කථනය සහ චීන කුසලතා ප්‍රදර්ශනය යනුවෙනි.

මිනිසුන් එක්රැස් වීම වලක්වා ගැනීම සඳහා, සම්මාන උළෙලට සීමිත විශේෂ අමුත්තන් සංඛ්‍යාවකට පමණක් ආරාධනා කරන ලද අතර, සම්මාන ප්‍රදානෝත්සවයේ වීඩියෝ පටය පටිගත කරන ලදී.  තරඟයේ වීඩියෝ බොහොමයක් CIUC ෆේස්බුක් හි පළ කරන ලද අතර එහිදී මෙම අවස්ථාවට සහභාගි වූන්නන්ට ඔවුන්ගේ ප්‍රතිඵල නිරීක්ෂණය කිරීමට හැකි විය.

කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ කොන්ෆියුසියස් ආයතනය ශ්‍රී ලංකා අංශයේ 19 වන “චීන පාලම” තරඟයේ සංවිධායකවරයා වේ.  කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ උපකුලපති, මහාචාර්ය චන්ද්‍රිකා එන් විජයරත්න සහ කලා පීඨයේ  අධ්‍යක්ෂක ජේෂ්ඨ මහාචාර්ය ප්‍රේමකුමාර ද සිල්වා යන මහත්වරුන් මෙම අවස්ථාවට විශාල වැදගත්කමක් ලබා දුන් අතර සම්මාන ප්‍රදානෝත්සවයට සහභාගී වූහ.  වසංගත තත්ත්වය යටතේ, ජනතාව විශාල වශයෙන් රැස්වීම වලක්වා ගැනීම සඳහා, උත්සවයට ආරාධනා කරනු ලැබුවේ විශේෂ අමුත්තන් සංඛ්‍යාවකට පමණි.  ශ්‍රී ලංකාවේ චීන තානාපති කාර්යාලයේ සංස්කෘතික අංශයේ උපදේශක ලියු ඩොන්ග් මෙම උත්සවයට සහභාගී වූ අමුත්තන්ගෙන් කෙනෙකි.

කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයේ (UOC) සිසුවෙක් “චීන පාලම” තරඟයට සහභාගී වූ පළමු අවස්ථාව ද එය විය.  ඉන් හැඟෙන්නේ,මෙවර තරඟකරුවන් චීන භාෂාව හා සංස්කෘතිය පිළිබඳ ඔවුන්ගේ කුසලතා සහ දැනුම සකස් කිරීමේ ක්‍රියාවලියේදී  දියුණුවක් ඇති බවයි.  UOC හි චීන භාෂාව පැමිණීමත් සමඟ, බොහෝ සිසුන් විවිධ චීන ඉගෙනුම් ක්‍රියාකාරකම් වලට සහභාගී වීමේ ප්‍රවණතාවයක් ඇති බවත් ඔවුන්ගේ දැනුම හා කුසලතා වැඩි දියුණු කරගනිමින් ඔවුන්ගේ ජාත්‍යන්තර දැක්ම පුළුල් කරගෙන තිබෙන බවත් ය.

Recommended For You

About the Author: Editor